Chałupy ta dawna wioska rybacka, szczególnie znana z przeboju `Chałupy Welcome To` Zbigniewa Wodeckiego, jest bardzo modnym i chętnie odwiedzanym miejscem nad polskim morzem.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1635 r. i wiążą się z budową fortu Władysławowo przez króla Władysława IV. Przy znajdującej się w Chałupach karczmie powstało osiedle rybackie, zwane dawniej, od nazwisk jego mieszkańców: Budziszewem lub Ceynową. Przy okazji przekazania przez Gdańsk starostwa puckiego królowi polskiemu w dokumencie z 1678 roku kolejny raz jest wzmiankowana nazwa miejscowości w której wówczas mieszkało 4 rybaków.
Obecna nazwa funkcjonuje od 1920 roku i prawdopodobnie wzięła się po prostu od starych rybackich domów w okolicy. Od 1922 roku uruchomiono tu stację kolejową na trasie do Helu i wtedy zaczął się szybki i gwałtowny rozwój kąpieliska. Zaczęły powstawać liczne pensjonaty, kwatery prywatne i kempingi.

Jak wszystkie nadmorskie miejscowości, Chałupy szczycą się swoimi rybackimi i morskimi tradycjami.
Jedną z ciekawszych atrakcji Chałup jest odbywająca się tutaj co roku w drugiej połowie lipca plenerowa impreza "Kaszëbsczi bôtë pod żôglama" (Kaszubskie łodzie pod żaglami).


Ocena artykułu1,0/10 (na podstawie 1 oceny)

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


chlapowo.pl

wczasy w Chłapowie

jastrzebiagora.eu

wczasy w Jastrzębiej Górze

debki.eu

wczasy w Dębkach

karwia.eu

wczasy w Karwii

jastarnia.eu

wczasy w Jastarni


©  2003 - 2024   www.chalupy.com - noclegi na morzem na wczasy w Chałupach - wakacje w Chałupach

wtorek, 16 lipiec 2024r. 21:26:13, online: (0/2), 6.7 ms